czwartek, 26 listopada 2020

Burmistrz i Dzień pluszowego Misia

 

Dzień dobry!!


Dopiero wczoraj starszaki świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia, a tu dziś niespodzianka.

Tym razem całe nasze przedszkole mogło wziąć udział w Akcji przygotowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice właśnie z okazji tego wspaniałego święta, a zrealizowanego przez grupę Kreatywni Animatorzy. Oczywiście przez panującą pandemię Covid – 19 nasze dzieci mogły wszystko obserwować tylko przez okna, a szkoda. Uwieńczeniem tego kilkuminutowego spotkania była też sponsorowana przez Pana Burmistrza książeczka „Miś Uszatek” Cz. Janczarskiego, a przekazana przez animatorów naszej Pani Dyrektor Liliannie Mitana.

Panu Burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce bardzo dziękujemy za piękne bajki i włączenie się        w obchody tego wspaniałego święta!!!!

A oto kilka zdjęć z tego spotkania z dziećmi.


           


                 


                 


               


                     

Najważniejsze, że dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania z sympatycznym Misiem. może za rok takie spotkanie odbędzie się na żywo? Wszyscy byliby jeszcze bardziej szczęśliwi!!


Żegnam Was i jak zwykle proszę - kliknijcie w PAJACYKA


środa, 25 listopada 2020

Światowy dzień Pluszowego Misia

 Witajcie moi kochani!!



Dziś 25 listopada, a więc oczekiwany przez dzieci Światowy Dzień Pluszowego Misia.



Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”


Nasze starszaki już wcześniej przygotowywały się do niego – w jaki sposób. A no w związku z pandemią Covid – 19 nie mogli sonie przynieść do przedszkola swoich ukochanych misiów, dlatego postanowiliśmy zrobić ich portrety. I oto w oknie zawisły wspaniałe misie kolorowe, pokolorowane kredkami, wyklejone kawałeczkami papieru, kuleczkami bibuły, ale wszystkie bardzo piękne, dzieciaki włożyły w ich dekorację całe swoje serduszka.

Po śniadaniu oczywiście zaczęliśmy świętowanie.

Na początek garść informacji o historii powstania tego wspaniałego święta. A było tak:

Garść misiowych faktów

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?

Nasze misie, miśki, misiaczki

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych Czytelników Miasta Dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.

Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.(miastodzieci.pl)

Po wysłuchaniu tej historii do wspaniałej zabawy zaprosiła wszystkich  piosenka „Pokochaj pluszowego misia”. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, aż z zadowolenia tańczyły wszystkie misie wykonane poprzedniego dnia. Dla wyciszenia bawiliśmy się przy wierszu Niedźwiadek”, a potem znowu chwila zabawy przy piosenkach dziecięcych, oczywiście o misiach. Tym razem to "Misie szare"

                            



                                        


Teraz wszyscy nadmuchaliśmy baloniki, a pani Ania pomogła dzieciom dorysować wesołe oczy i nosek, dzieciaki natomiast same dokleiły swoim misiom kokardki, muszki i dalejże ze swoimi misiami do zabawy tanecznej.


              



           





Zmęczeni znowu mogli popracować przy stoliczkach. Tym razem dzieci wykonały misia z papieroplastyki zgodnie z instrukcją składania. Mogli też swojego misiaczka pokolorować. 


          

        



Kolejna zabawa taneczna była tuż przed obiadem a zakończyła się rozdaniem dyplomów za uczestnictwo w Święcie misia i wspólnym zdjęciem.







Jak więc widać, to był wspaniały dzień pełen zabawy i troszkę pracy. najważniejsze, że wszyscy mieli wspaniałe humory i obiecali, że zaraz po przyjściu z przedszkola wyściskają swoje misie.


Ja natomiast proszę wszystkich odwiedzających naszą stronę -
kliknijcie w PAJACYKA!!!!!

niedziela, 22 listopada 2020

22.listopada - Dzień kredki!

 

Dzień dobry moi drodzy!



Początek roku już dawno za nami. W przedszkolu ciągle coś się dzieje, tylko brak czasu, aby to opisać. Każdą wolną chwilę oczywiście spędzamy w ogrodzie, aby nacieszyć się jeszcze witającym nas słoneczkiem.


Już dawno nie obchodziliśmy żadnych świąt, a tu właśnie dzisiaj

 22 listopada Dzień kredki, jeśli dzisiaj zapomnieliście coś pięknego narysować, to może jeszcze jutro rano uda nam się to nadrobić.

Jeśli jednak ktoś wykorzysta kredki do swoich prac, to przynieście jutro do przedszkola, zawiesimy na wystawie.

A może przygotujecie misia i przyniesiecie go do przedszkola, bo już w środę 25 listopada będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień pluszowego misia. 

W tym dniu przynosiliście do przedszkola swoich pluszowych przyjaciół, jednak w tym roku ze względu na epidemię Covid-19 nie będzie to możliwe, więc możecie przynieść portret swojego misia.

No to do pracy!!

Kredka – przyrząd do pisania i rysowania, wykonany z kolorowej pasteliwęgla drzewnegokredy lub innego materiału.

Według Słownika języka polskiego słowo „kredka” oznacza: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania” lub też „kolorową laseczkę z masy przypominającej wosk, służącą do rysowania i pisania”[1].

Kredki można podzielić na ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe.

Kredki są często używane do rysowania i kolorowania przez dzieci i architektów. Są proste w użyciu, nietoksyczne i dostępne w szerokiej gamie barw.

Wśród dostępnych kolorów występuje też biała kredka. Słynne cykle rysunków białą kredką tworzył Artur Grottger. Dodatkowo biała kredka może służyć do rozjaśnienia ciemniejszych kolorów lub nadania cienia na tworzonym rysunku.

Wiele ze swoich rysunków stworzył kredkami hiszpański artysta Picasso[2].(Wikipedia)



Dlaczego rysowanie jest ważne?

Bo jest świetnym narzędziem do rozwoju twórczego myślenia! Zaś dobrze ukształtowane twórcze myślenie niekoniecznie wiedzie na progi ASP, za to jest cechą wybitnych naukowców, przedsiębiorców, managerów i liderów, czego dowodzą liczne badania.

Sam rozwój zdolności plastycznych ma jednak, jak twierdzą naukowcy, kilka faz, bardzo ściśle związanych z ogólnym rozwojem poznawczym dziecka. Warto o nich wiedzieć, żeby „wyznaczając ramy”,  dostarczać dziecku bodźców niezbędnych do rozwoju jego zdolności.

Kiedy więc dać dziecku kredki? Kiedy ma 2 latka, roczek, pół?

W przypadku najmłodszych „artystów” znaczenie mają dwa czynniki rozwojowe. Przy pierwszych próbach rysowania z dzieckiem należy zwrócić przede wszystkim uwagę na etap rozwoju stawów u dziecka. U każdego człowieka postępuje on od symbolicznej osi środka ciała na zewnątrz, co oznacza, że najszybciej rozwija się staw barkowy, następnie łokciowy, w dalszej kolejności nadgarstek i stawy palców. Ma to bardzo duże znaczenie przy nauce rysowania.

Sześciomiesięczny niemowlak potrafi już chwytać kredkę i utrzymać ją w dłoni, wkracza też w etap manipulowania przedmiotami, czyli uczy się… zabawy. Jednak jeśli damy małemu dziecku kredki i kartkę formatu A4, będziemy mieli pomalowaną… podłogę wokół kartki, bo dziecko może nie zginać jeszcze sprawnie stawu łokciowego. Najlepiej jest zaczynać od wielkich kartonów, na których dziecko leży lub przy nich siedzi, jeśli już potrafi. Kilkumiesięczne dziecko chwyta kredkę zaciskając na niej całą dłoń i jest to jak najbardziej prawidłowe. Dziecko stopniowo, po kilku, a czasem nawet kilkunastu miesiącach, nauczy się właściwego chwytu.

Dobrym pomysłem jest zaklejenie na kilka miesięcy ściany w pokoju dziecka kartonami, na których może ono swobodnie malować. To wspaniała motywacja do samodzielnego wstawania, aby dosięgnąć wolnej przestrzeni do rysowania.

Stopniowo, kiedy widzimy, że dziecko zgina łokieć przy rysowaniu, można (nie trzeba!) przejść do mniejszych formatów kartek, ale standardowy format bloku rysunkowego czyli A4 polecany jest dla dzieci, które operują już sprawnie nadgarstkiem. Zazwyczaj dotyczy to dzieci powyżej 1-1,5 roku życia, jednak pamiętajmy, że każde dziecko ma swój indywidualny rytm rozwoju i zawsze może się zdarzyć, że nie potrafi robić czegoś, co potrafią rówieśnicy. Im więcej dziecko podejmuje ćwiczeń, tym lepiej daną czynność będzie wykonywać. Im starsze dziecko, tym zdolności plastyczne inaczej się przejawiają.

Co dziecko wie o świecie i jak umie to wyrazić?

Jean Piaget, wybitny francuski pedagog, nazywa to „inteligencją sensoryczno-motoryczną”. Do 4-5 roku życia dzieci uczą się poprzez ruch i dotyk. Sprawdzają, dotykają, przestawiają przedmioty, aby zrozumieć. Drążek, na który nakłada się kółeczka różnej wielkości, od największego do najmniejszego, jest dla dziecka za każdym razem od nowa tak samo fascynujący!

Kredki również są dla małego dziecka ciekawym „obiektem” – jak się je trzyma, jaki ślad zostawiają na papierze, jaki dźwięk wydają i …jak smakują! Podczas pierwszych prób rysunkowych nie liczmy na jakikolwiek efekt na papierze. Dziecko potrzebuje wielu prób, by nauczyć się trzymać kredkę. Będzie się złościło, rzucało kredkami, ale to nie znaczy, że nie chce rysować, wręcz przeciwnie. Wystarczy tylko dać mu przestrzeń do rysowania i czas. Możemy kupić grubsze kredki bambino. Zdecydowanie odradzam popularne „świecówki”, które łatwo jest… ugryźć. Jednak sekret nie tkwi w kredkach czy kartkach, ale w tym, żeby rysować razem z dzieckiem. Dziecko najchętniej naśladuje to, co robią rodzice. To ich zajęcia są najbardziej atrakcyjne. Kiedy biorę książkę, moje dziecko po pewnym czasie bierze swoją książeczkę i naśladuje czytanie. Kiedy rysuję, ono też bierze kredki lub farby.

Najwcześniejszy etap w rysowaniu dzieci nazywa się fazą „bazgrot”, czyli niewprawnych linii, które przypominają nieco nieświadomą abstrakcję.

Kiedy dziecko zaczyna myśleć „konkretnie” (mówiąc za Piagetem), liczy swoje palce, umie już nazywać przedmioty, układać je w zbiory i podzbiory (np. puzzle), inaczej też wyglądają jego rysunki. Jest to faza tzw. „schematyczna”, bo dziecko nie rysuje jeszcze tego, co widzi, ale to co wie o świecie: potrafi już narysować schemat domu, auta, słońca. Niebo jest zawsze „zawieszone” na górze kartki, łąka z kwiatami ściśle przylega do dolnej krawędzi rysunku. Dom ma dwa okna i drzwi pośrodku. Na tym etapie nie próbujmy uczyć dziecka perspektywy  Warto natomiast zadbać o możliwie dużą rozpiętość tematów do rysowania. Niech rysunki będą schematyczne, ale różnorodne: miasto, wieś, łąka, szkoła, mój spacer, zoo. Aby dziecko mogło poprzez rysowanie utrwalać swoją wiedzę o świecie, zapamiętywać lepiej przeżyte (i potem narysowane) przygody – wycieczki, spacery, wakacje itd.

Stopniowo, w miarę zwiększania się wyobraźni dziecka, która najbardziej rozwija się w wieku 5-7 lat, schematyczne rysunki nabiorą szczegółów i staną się mniej powtarzalne, a coraz bardziej realne. W miarę przyswajania wiedzy o świecie, kiedy dziecko już chodzi do szkoły, rysunki są na coraz wyższym poziomie.

Kryzys 10-latka

Niestety – większość dzieci w wieku 10-11 lat przechodzi kryzys zdolności plastycznych. Badania w Polsce nad tym tematem prowadził Sławomir Popek. Charakteryzuje ten twórczy „regres” jako zbiór kilku czynników:

brak gotowości twórczej, np. opóźnianie rozpoczęcia tworzenia pracy,
– brak odwagi twórczej, np. powielanie konwencjonalnych szablonów, choćby disnejowskich,
– brak koncentracji uwagi podczas pracy, jak również spadek zainteresowania przedmiotem.

Podczas pierwszych lat edukacji dziecko jest pilnym uczniem, jednak w wieku 10-11 lat wchodzi w okres, kiedy najważniejsze jest dla niego istnienie w grupie rówieśniczej. W dużej mierze od otoczenia, od klasy, w której dziecko się uczy, zależy, czy i jak będzie przebiegał jego dalszy rozwój zdolności twórczych. Jeżeli nauczyciele są świadomi występowania rozwojowego kryzysu zdolności twórczych u dzieci w IV, V klasie, mogą je w tym okresie szczególnie stymulować, np. poprzez pracę grupową, której wtedy dzieci potrzebują, a przede wszystkim ograniczenie przekazywania wiedzy o sztuce na korzyść praktyki, umiejętności.

Niestety, wiedza ta nie ma żadnego odzwierciedlenia w programach nauczania plastyki w klasach IV-VI, tym bardziej ważna jest rola rodziców w podtrzymywaniu kreatywnych zdolności dziecka.

Terapia kredką

Pytanie „Kiedy dać dziecku kredki” było podchwytliwe. Bo odpowiedź jest oczywista – zawsze można dać dziecku kredki, trzeba tylko wiedzieć, jak z nim spędzać czas rysując, aby była to dla niego świetna zabawa, a kiedy podrośnie, nie musieć za niego przygotowywać prac na plastykę! Prawdziwe pytanie brzmi: dlaczego warto rysować samemu i z dzieckiem?

Nie bez kozery powstała dziedzina terapii zwana arteterapią – czyli terapią przez sztukę. Nie jest to nauka hermetyczna, przeznaczona dla wybranych. Nic nie kosztuje, a w sklepach mnóstwo jest poradników i publikacji na ten temat. Jakie terapeutyczne właściwości mają kredki? Jeśli nie nastawiamy się na efekt, ale nauczymy czerpać radość z samego tworzenia, mieszania kolorów i linii, będzie to dla nas rodziców wspaniały relaks, a dla dzieci – świetna zabawa. Będzie to okazja do rozmowy z dzieckiem  o tym, co lubi, co przeżyło podczas wakacji. Ciekawe, czy zapamiętało z nich to samo, co my? Dla dziecka będzie to też okazja do samodzielnej pracy i do tego, żeby „przelać” na karton swoje przeżycia. Tym bardziej, jeśli dziecko przeżywa stresującą dla niego sytuację – np. adaptację do przedszkola lub żłobka. Dziecko nie umie mówić o swoich przeżyciach, ale potrafi wiele zawrzeć w rysunkach. Patrząc na jego rysunki, my, rodzice możemy spojrzeć na świat dziecka jego oczami.

Elżbieta Jurkowska



środa, 11 listopada 2020

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

 



11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937[1], zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945[2], przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989[3]. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Współcześnie, obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 w Warszawie[17]Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne[10] czy parady ulicami miast, np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, Parada Niepodległości w Gdańsku. (Wikipedia)





My jak co roku, też przygotowywaliśmy się do tego ważnego w życiu każdego Polaka dnia. Oczywiście poprzez rozmowy podczas zajęć, naukę wierszy o naszym pięknym godle, biało- czerwonej fladze, naukę hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci w obu grupach przygotowywały piękne chorągiewki, kolorowały godło Polski. Sami możecie zobaczyć.

Tak pracowały młodsze dzieci, oto ich prace















A to prace starszaków





                                            

Starszaki przygotowały też gazetkę ścienną "To jest Polska"




Budzenie miłości dzieci do małej i wielkiej Ojczyzny jest jednym z celów wychowania patriotycznego, dlatego też we wtorek 10 listopada br. nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” i odśpiewało o symbolicznej godzinie 11:11 „Mazurek Dąbrowskiego” i to całe cztery zwrotki, łącząc się tym samym z całą Polską. Oczywiście w związku z pandemią Corona virusa, każda z grup zrobiła to w swojej sali. Nastrój, powaga, przeżycia związane z tą podniosłą chwilą były jednak takie same u maluszków jak i u starszaków.

Oto młodsza grupa





No i starszaki




Pamięć o tych którzy walczyli wówczas na wszystkich frontach wojny winna być przekazywana z pokolenia na pokolenie i uroczyście świętowana 11 listopada, dlatego my na swój sposób też staramy się w tych małych serduszkach zasiać ziarno miłości do ojczyzny, a resztę dokonają nasi wspaniali rodzice.