poniedziałek, 30 marca 2020

Ptaki wracają

Witajcie "Misie"!

Powracające ptaki to temat, który chciałabym poruszyć z wami w związku z tym, że już 1 kwietnia czyli w środę obchodzimy Międzynarodowy dzień ptaków. I może jeszcze nie wszystkie ptaki do nas wróciły, ale pewnie w najbliższym czasie, w otoczeniu waszych domów rozpocznie się wzmożony ruch przy budowie gniazd. Oczywiście wszyscy możemy im w tym pomóc, nie zakłócając ich spokoju. Obserwować powinniśmy z daleka i w ciszy!

A teraz spróbujcie rozwiązać zagadkę

Lato nam śpiewem umilają
Zimą na naszą pomoc czekają
/ Ptaki/

Wizualizacja ,,Powracające ptaki’’ - wyobraź sobie, że jesteś ptaszkiem, który powraca z ciepłej Afryki gdzie spędził zimę. Kiedy się dowiedział, że u nas jest już wiosna, wybrał się w drogę, aby do nas powrócić. Leciał niewysoko. Przelatywał nad stadem lwów, z których jeden groźnie ryczał (dzieci otwierają buzię szeroko i udają ryczącego lwa). Nad rzeką ujrzał słonie, które pięknie, na wszystkie strony kręciły trąbami (dzieci złączonymi i wyciągniętymi do przodu ustami kręcą na wszystkie strony). Na drugim brzegu rzeki wylegiwały się cztery tłuste hipopotamy (dzieci nadymają policzki cztery razy). Wkrótce ptaszek doleciał do morza i usłyszał szum jego fal (szu, szu, szu, szu). Morze było głębokie i szerokie i leciał nad nim nasz ptaszek przez wiele godzin. Kiedy znalazł się nad lądem, przysiadł na chwilkę, aby się pożywić nasionkami (z buzi dzieci robią dziobek i lekko rozchylają środkową część ust, tworząc kółeczko). Po jedzeniu pięknie wyczyścił dziobek (języki czyszczą kąciki ust). Wiedział nasz ptaszek, że już jest niedaleko – przeleciał jeszcze nad pastwiskiem, gdzie brykały koniki (kląskanie) i minął w powietrzu wieżę Kościoła, gdzie głośno biły dzwony ( bim, bam, bim bam). Na polu, tuż przy jego rodzinnym lesie pracował traktor ( naśladujemy wargami dźwięk traktora). Jeszcze tylko kilka machnięć skrzydłami i już był przy swym rodzinnym gnieździe. Poczuł się szczęśliwy i radośnie zaśpiewał.

Wy też posłuchajcie piosenki „Żabie kroki”. https://www.youtube.com/watch?v=i6jnXanLvuU

Już wiecie o jakim ptaku myślę, więc oglądnijcie krótką bajkę Wywiad z bocianem”

I znowu rozwiążcie kilka zagadek „Co to za ptak?”– zgaduj-zgadula - zadaniem dzieci jest odgadnięcie, o jakim ptaku mowa. A może nawet odszukacie te ptaki w gazetach, książkach, encyklopedii?

Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przybył aż z Afryki.
( bocian)

Wzbija się w niebo śpiewak malutki,
Z góry przesyła wiosenne nutki,
A każda nuta dźwięczy jak dzwonek
I już wiadomo, że to.....… ( skowronek)

Siedzi sobie na buku i woła: kuku, kuku
(kukułka)

Gniazdko z błota lepi pod dachu okapem. Przylatuje z wiosną, aby uciec latem
(jaskółka)

Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórka” – rozwijanie pojemności płuc.

* Zdmuchiwanie kolorowych piórek z dłoni.
* Podrzucanie piórek do góry i dmuchanie na nie, by jak najdłużej utrzymać się w powietrzu.
* Dzieci z rodzicami ustawiają się z dwóch stron stolika i starają się przedmuchać piórko na stronę przeciwnika.

Zabawa badawcza ,,Co pierwsze spadnie? ‘’
Mama w jednej ręce trzyma kartkę papieru, a w drugiej piórko. Pyta się dziecka, co pierwsze spadnie na podłogę piórko czy kartka?
Następnie przeprowadza doświadczenie w celu zweryfikowania odpowiedzi.


,,Bocian’’ – działania plastyczne. Komponowanie postaci bociana przez sklejanie ze sobą gotowych elementów, malowanie lub kolorowanie

Możecie też oglądnąć w dowolnym czasie przygody sympatycznego wróbla Ćwirka. Kłopoty mieszkaniowe mają też ptaki, które przez cały rok są z nami, a wróbelek chętnie się z wami podzieli swoimi obserwacjami.

Przygód kilka wróbla Ćwirka - „Własne gniazdko”


Przygód kilka wróbla Ćwirka – odc.1, "O budowie gniazd przez kaczki"



Oczywiście na zakończenie kliknijcie w pajacyka!!!!!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz