środa, 1 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci


Mieliśmy troszkę porozmawiać na temat wiosennych zjawisk pogodowych, ale okazało się,
że 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzi się na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ten dzień obchodzony jest od 1967r. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci” to wspaniała okazja, aby pokazać najmłodszemu pokoleniu, czym jest magia ukryta w stronicach książek. Ma im pomóc w zainteresowaniu się słowem pisanym, a dorosłym przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym.

  Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, wysyła list do dzieci z całego świata i projektuje plakat. Polska także pełniła rolę gospodarza w roku 1979r, naszym hasłem było „Książka oknem na świat”.  

W Polsce w celu zachęcenia rodziców do czytania książek swoim dzieciom od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu uświadomienie ludziom, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

Najważniejsze jest jednak to, że czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych.

Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

W tym roku (2020) wiadomość do dzieci wysyła słoweńska sekcja. List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina, a plakat zaprojektował Damijan Stepančič. To tyle jeśli chodzi o historię.

Spróbujcie rozwiązać zagadkę:

Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści. /książka/

Myślę, że było to dla was łatwe.
Jakie znaczenie mają książki w życiu człowieka dorosłego, ale też dzieci już kilkakrotnie rozmawialiśmy w przedszkolu. Oglądaliśmy różne książki dla dzieci: obrazkowe, gdzie  oglądając sami możecie tworzyć opowiadania; książki przyrodnicze z których można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o środowisku przyrodniczym, o zwierzętach – na pewno pamiętacie jak ostatnio czytałam wam o największym, najwyższym, najcięższym zwierzęciu, Encyklopedie z których dowiadujemy się o interesujących nas tematach, książki do nauki, ale też bajki, które uwielbiacie słuchać.

Czytając książki, każdemu z nas może towarzyszyć wiele różnych emocji. I to jest piękne, kiedy możemy ich doświadczać. Kiedy czytając, za pomocą wyobraźni. możemy wybrać się w świat bohaterów, a także możemy odczuwać to, czego czytamy.

Poproście kogoś dorosłego o przeczytanie waszej ulubionej bajki. Spróbujcie zamknąć oczy i na chwilę przenieść się w świat waszego bohatera. 

"Mój ulubiony bohater" - na zakończenie tej pięknej przygody narysujcie do swojej bajki ilustrację, a może przebierzecie się za swojego bohatera albo zrobicie kukiełkę i wykorzystacie ją do urządzenia teatrzyku dla rodziny? A może macie inne ciekawe pomysły? 

Pamiętajcie jednak!!!!, że nie wystarczy książki lubić, ale też należy o nią dbać!!! tylko wtedy będziemy prawdziwymi przyjaciółmi książki.

Na zakończenie posłuchajcie wiersza Jana Huszczy „Skarga książki” i wtedy zrozumiecie dlaczego o książki musimy naprawdę dbać.

Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki dwie wyrwała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.


Chciałam się z wami podzielić jeszcze jedną wiadomością 2 kwietnia to też Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej: https://www.polskananiebiesko.pl/. Co roku Rzecznik Praw Obywatelskich bierze udział w tej akcji i podświetla siedziby swojego Biura oraz Biur Pełnomocników Terenowych na niebiesko.
Z kolei kampania „Dzieciństwo bez przemocy, dorosłość bez lęku” została przygotowana przez obywatelską inicjatywę „Chcemy Całego Życia” oraz organizacje partnerskie. Na portalu https://www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia/ publikowane są historie osób w spektrum autyzmu i ich bliskich. Kampania zwraca uwagę na przemoc w okresie dzieciństwa i jej konsekwencje w 
dorosłym życiu osób autystycznych.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz