poniedziałek, 29 czerwca 2020

Dzień Ratownika WOPR


Dzień dobry moje kochane przedszkolaki!!!

1.Do wakacji zostały nam jeszcze dwa dni. Spróbuję je z wami spędzić na zabawie
Na dzień dobry oczywiście zabawa przy piosence @ Wygibasów TV - „Kto jak skacze” - https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ . Myślę, że sprawnie skakaliście z dziećmi, ale też pokazaliście jak naprawdę skaczą przedszkolaki.

2. Ponieważ 29.06.2020r , jest też Dnia Ratownika WOPR, to myślę, że jest to świetna okazja, abyśmy przypomnieli sobie przed wakacjami jeszcze raz zasady bezpieczeństwa nad wodą.
Najpierw jednak kilka ciekawostek
Ratownik WOPRP ( Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) pełni bardzo ważną funkcję, czuwa nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie.

Musi być czujny, uważny, szybki, sprawny, gotowy na każdą okoliczność. Nieraz od jego pracy zależy ludzkie życie i zdrowie. Zdarza się, czasami, że jest świadkiem tragedii.

Ratownik WOPR to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Podczas sezonu letniego, zapewne zdarzy Wam się spotkać ratownika. Doceńcie jego trudną pracę.

Dzień Ratownika jest obchodzony już od 1927 roku. 29 czerwca, nie jest przypadkową datą gdyż, tego dnia w Kościele Katolickim przypada Dzień Świętego Piotra Apostoła, który jest patronem Ratowników WOPR. Jest to również okres rozpoczęcia wakacji.















Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to specjalistyczne stowarzyszenie, działające na terenie Polski od 1962 roku. Młodszym Ratownikiem WOPR może zostać osoba, która ukończyła 12 lat, opanowała wiedzę i umiejętności z zakresu technik pływackich oraz ratowniczych.
Następny stopień ochotniczy to Ratownik WOPR. Wśród ratowników zawodowych można spotkać Ratownika Wodnego Pływalni, Ratownika Wodnego Śródlądowego, Ratownika Wodnego Morskiego oraz Starszego Ratownika Wodnego.
Celem głównym WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć w Polsce.
Nieustanna gotowość do ratowania ludzkiego życia to postawa godna pochwały.

3. Oglądnijcie sobie króciutki film „Bezpieczeństwo dzieci nad wodą” - https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA
Sami widzicie , że bardzo pasuje do święta naszych WOPR- wców

4. Odpowiedzcie na pytania
- gdzie powinniśmy wybierać miejsca na plażowanie
- co oznaczają kolory boi
- dlaczego nie zawsze możemy wejść do wody na plaży strzeżonej
- co oznacza czerwona flaga
- co powinniśmy zrobić przed kąpielą w wodzie
- co powinniśmy zrobić w czasie burzy nad wodą
- dlaczego powinniśmy ubierać kamizelki ratunkowe
-co oznacza nad wodą numer 601 100 100

5. Ułóżcie teraz puzzle „Piotruś Pan i syreny”, „Gdzie jest Nemo” - nie piszę, które dzieci powinny ułożyć, które puzzle, bo wszyscy możecie popróbować swoich sił. Możecie też wybrać sobie inne





6. Zabawa – opowieść ruchowa „Na plaży” (według Małgorzaty Markowskiej). Wyobraźcie sobie, że jesteśmy teraz na plaży…
Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce (dziecko biegnie w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze (wznosi ramiona do góry). Teraz opadają w dół (wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać. Latawce opadają na piasek (siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca. Wietrzyk zaczyna lekko wiać, latawce podrywają się do lotu (dziecko podnosi się do stania i kontynuuje bieg po pokoju). Słonko świeci, piasek staje się gorący (idziemy ochłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze). Wchodzimy do wody i ochładzamy ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch (podskakujemy obunóż, rozchlapując wodę dookoła). Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy (leży tyłem). Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy (przechodzi, przez przetoczenie, do leżenia przodem).

7. Dzisiaj popracujecie ostatni raz z Kartami pracy „Nowe przygody Olka i Ady”
- młodsze dzieci – na str. 62 – mama tekst, a wy obrazek
- starszaki – na str. 75, 76

Jak już skończyliście, poproście mamusię, aby wypełniła wasz Dyplom ukończenia grupy i tej oto książeczki, i żeby go podpisała, bo to dzięki pracy domowej z rodzicami mogliście wypełnić swoje ćwiczenia.
Bardzo serdecznie ich uściskajcie i podziękujcie, dodajcie jeszcze słodkiego buziaczka.

Ja również dołączam się do tych podziękowań, bo bez was rodzice nie było by możliwe zdalne nauczanie szczególnie naszych przedszkolaków!!!!!!

8. A teraz moi kochani szybciutko pakujcie się i na świeże powietrze, życzę wam miłej zabawy, a może nawet kąpieli w basenie?!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz